• Anasayfa
  • Matematik Hakkında
  • Matematik Hikayeleri

Matematik Hikayeleri

Matematik Hikayeleri

Matematik Hikayeleri

TRT Okulda yayınlanan, Matematiğin uyanışından günümüze kadar olan gelişimlerini, matematiksel gelişmeleri, ünlü matematikçilerin hayatlarını belgesel tadında anlatan Matematik Hikayelerini çok beğeneceğinizi umuyoruz. Matematik hikayelerinin yayınlanan bölümlerini sitemiz matematikciler.org'da bulabilirsiniz.

Devamını Oku

Kar Hikayesi - Kar Kristalleri Nasıl Oluşur?

Kar HikayesiKAR HİKAYESİ - KIŞ MUCİZESİNİN BİLİMİ

Bulutlar çoğunlukla bizim göremediğimiz havadan oluşur. Ve içinde su buharı (gaz halinde su) vardır ki bunu da görmemiz mümkün değildir. Bizim gördüğümüz bulut içerisinde yüzen milyarlarca küçücük su damlacıkları ve buz kristalleridir. Işığı yansıttıkları için de görünür haldedirler. 

Devamını Oku

Hayatımızda 1 ve 0'ın Önemi

Bir ve Sıfır1982 yılı Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Fakültesi 2.sınıf öğrencileri yüksek matematik dersinin hocasını bekliyor.

Sınıf, öğrencilerin gürültü patırtısıyla sallanırken, sert görünümlü hoca kapıda beliriyor, içeriye kızgın bir bakış atıp kürsüye geçiyor.

Tebeşirle tahtaya kocaman bir bir rakamı yazıyor. Ve şöyle ekliyor.

Devamını Oku

Satrancın Hikayesi

Satrancın HikayesiSatrancın ilk kez MS. 570 yıllarında Hindistan'da oynandığını biliyoruz. Daha önce Çin'de de bu oyunun oynandığı rivayet ediliyor.

Rivayet olunur ki bunu bulan Brahman rahibi Şah'a bir ders vermek istemiş. ''Sen ne kadar önemli bir insan olursan ol, adamların, vezirlerin, askerlerin olmadan hiçbir işe yaramazsın'' demek istemiş.

Şah bu durumdan memnun görünmüş, ''Peki, oyunu ve dersini beğendim. Dile benden ne dilersen'' demiş. Rahip bu olay üzerine Şah'ın alması gereken dersi hala almadığını düşünerek ''Bir miktar buğday istiyorum'' demiş.

Devamını Oku

Sıfırın Sonsuzluk Arayışı

Sonsuzluk İşaretiSayılar temsilî olarak, insanın sahip olduğu izafî ve zâtî değerleri ifade etmekte kullanılagelmiştir. Diyebiliriz ki, bir bakıma her sayı hem kendine has, hem de işaret ettiği değerler itibariyle bir kimlik, bir şahsiyet temsilcisi gibi algılanmıştır. Tarih boyunca sıfır da dâhil olmak üzere sayılara, belli değerleri ve mânâları temsil sadedinde müracaat edilmiştir.

Sayılar dünyasının kahramanı, sağına geldiği her sayının değerini on kat artıran 'sıfır'dır. O bunu yaparken, diğer rakam ve sayılara faydalı olduğu düşüncesinden haz alır ve bu sebeple yaptıklarından hiçbir karşılık beklemez. Bu davranışı, sayılar tarafından hep takdirle karşılanır. Fakat o, zâtının hiçbir değerinin olmadığını, ancak bunu yaptığında bir mânâ ifade ettiğini düşünür. Bu alçakgönüllülüğü ile hemen her sayının kalbinde müstesna bir yer edinir.

Devamını Oku